středa 8. ledna 2014

Recenze: Mé sladké šestnácté stolení


Kniha: Mé sladké šestnácté stolení 
Autor: Rachel Harris
Počet stran:  255
Vazba: Hardback
Vydáno: 2013/11
Nakladatelství: CooBoo


Cat Crawfordová má za pár dní oslavit své sladké šestnácté narozeniny. Ovšem to poslední, co si Cat přeje, je extravagantní narozeninová party organizovaná její temperamentní nevlastní matkou. Alespoň malou útěchou jí je plánovaný rodinný výlet do magické Florencie. A když ji při prohlídce tohoto úžasného města zavede zvědavost do cikánského stanu, ocitne se přímo… v renesanční Florencii.

Na tomto výletu do šestnáctého století, vyzbrojena pouze batohem plným věcí z budoucnosti, se Cat setká se svými předky. A nejen s nimi, vždyť v této době je Florencie plná známých umělců, kteří právě tvoří svá vrcholná díla. A samozřejmě není nouze ani o pohledné renesanční ctitele… Avšak podaří se Cat najít cestu zpět do moderní doby, nebo se její italské dobrodružství promění v italské navždy?*******

Jsem tu uvězněná...

Obálka, aneb co je hned po příběhu na knize to nejdůležitější    
Myslím, že se možná najde pár lidí, kterým se obálka nebude moc zamlouvat, já mezi ně ale rozhodně nepatřím. Obálka knížky je podle mě hodně povedená a k příběhu se naprosto hodí.

Vzhůru k příběhu, aneb mé pocity z něj  
Knížka je o cestování v čase? Nemá cenu zapírat, na knížku jsem byla hrozně zvědavá. Jakékoli cestování v časoprostoru je prostě přesně mým šálkem čaje a společně s cestováním do Florencie v 16. století? Ještě lepší. Nebyl vůbec důvod si myslet, že by se mi kniha nemohla líbit...

Cat je svým způsobem zvláštní hrdinka, na druhou stranu se ve svém věku potýká s naprosto stejnými problémy, jako ostatní holky. Není se svým životem spokojená a tak je, dá se říci, vystavena zkoušce nebo možná spíše lekci, ze které se má samozřejmě ponaučit. No jo, jenže jak člověk pozná, jaké? A když se pak jen tak zničeho nic ocitnete neznámo kde v minulosti s žádnou zpáteční jízdenkou, žádný průvodce vám neporadí a vy jen můžete stejně jako Cat doufat, že uděláte něco, co vás vrátí zpět do přítomnosti. Ale je tu i druhá možnost a to, že v minulosti skončíte navždy...

Knížka je napsaná velice čtivě, děj krásně utíká, nikde se zbytečně dlouho nezdrží . Celkově je příběh hodně jemný a milý, ale dokáže být i napínavý. Díky rozdílům mezi mluvou v našem století a v 16. století je přece jen nějaký ten rozdíl a i díky tomu je knížka o hodně zajímavější. Člověka to dost zaujme a působí to moc hezky - je srandovní sledovat ty rozdíly.

Řekněte ale sami! Nelákalo by vás se stejně jako Cat podívat do minulosti a třeba i do toho 16. století? Upřímně? Mě děsně moc :). Docela Cat závidím, že měla takovouhle příležitost. Jako hrdina byla moc fajn, byla s ní i sranda a já si ji oblíbila. Rozhodně jsem zvědavá, jak to s ní bude dál v dalších dílech.

Shrnutí
Z knížky jsem jednoznačně nadšená. Je to opravdu povedená kniha, která čtenáře dokáže strhnout přímo do místa dění. Upřímně ani moc nevím, co bych knížce vytkla. Příběh je skvělý, milý, romantický, vtipný i svým způsobem napínavý a překvapivý. A co se postav týče - většinu si prostě nešlo neoblíbit. Snad vás nezklamu =D - knížce dávám jednoznačně plný počet hvězdiček a vám ji můžu jen a jen doporučit! :)


* zdroj anotace  a obálky - cooboo.cz
* zdroj doplňujícího bázku - google.cz
 

4 komentáře:

 1. Tuhle knížku si rozhodně přečtu. Doufám, že mě bude bavit. :)

  OdpovědětVymazat
 2. O tejto knihe je všade počuť a sú na ňu dobré recenzie. Určite sa do nej pustím, síce ešte neviem kedy :D no raz určite :)

  OdpovědětVymazat
 3. No teda! Jak tak všude čtu, tak celkem pochvalné recenze a u tebe taky! No, ale mně se ta obálka stejně nelíbí, hold to není každého gusto. Já se tu knížku přečíst asi nedonutím. :( Přitom to tak vychvaluješ. :DD

  OdpovědětVymazat
 4. O této knize jsem už mockrát slyšela a vypadá velice dobře! Ráda bych si ji přečetla. :)

  OdpovědětVymazat