pátek 20. ledna 2012

Voda pro slony - Sara Gruenová

Voda pro slony je román autorky Sary Gruenové. Jde o příběh třiadvacetiletého studenta veterinárního lékařství Jacoba Jankowského na pozadí americké hospodářské krize ve 30. letech dvacátého století. Román je vyprávěn devadesátiletým Jacobem, toho času obyvatelem domova důchodců.

Cirkusové prostředí, velká hospodářská krize, problémový slon, stejně problémová láska, dávné vzpomínky vyprávěné podmanivým hlasem velmi starého pána, který to všechno sám prožil – to jsou neodolatelné součástí Vody pro slony. Sara Gruenová napsala naprosto úchvatný román plný skutečného života. Děj se odehrává ve světě postaveném na zázracích, ale zároveň tak skutečném, že máte pocit, že dýcháte jeho vzduch.
  

Film natočený podle této knihy bude v květnu 2011 uveden do českých kin. V hlavní roli se představí Robert Pattinson (Stmívání) a Reese Whiterspoonová (Pravá blondýna).
 

Jacob Jankowski (Robert Pattinson) skládal závěrečné zkoušky na veterině, když se dozvěděl, že oba jeho rodiče zemřeli při autonehodě. Bez rodiny a bez peněz Jacob netušil jak dál, ale osud ho zavál do vlaku světového cirkusu Benzini. 

Hospodářská krize právě vrcholila a pro Jacoba, stejně jako pro spoustu dalších, cirkus znamenal spásu, ačkoliv to byl svět s úzce vymezenými iracionálními pravidly, s vlastním pojetím života i smrti. 
 
Jako téměř dostudovaný veterinář dostal Jacob na starost cirkusový zvěřinec včetně cirkusových běloušů krásné krasojezdkyně a hvězdy volné drezury koní Marleny (Reese Witherspoon). Marlenu k cirkusu přivedla láska k nesprávnému muži, charismatickému, ale zvrhlému a násilnickému řediteli cirkusu (Christoph Waltz). S Jacobem ji od začátku pojila nejen láska ke zvířatům, ale také vztah ke slonici Rosie, která se k cirkusu dostala jako obrovská šedivá naděje, nové číslo, které mělo cirkus zachránit před úpadkem. Jak ale s Rosie číslo nacvičit, když nebyla schopná poslechnout ani jednoduché příkazy? Pouto, které mezi touto nesourodou trojicí postupně vzniklo, bylo založeno na důvěře a lásce a nakonec se pro všechny tři stalo jedinou nadějí na přežití.  


Český trailer najdete na této adrese : http://www.youtube.com/watch?v=7O-3Adl6KXs

Žádné komentáře:

Okomentovat